Urobte váš domov inteligentným!

Väčšina domácností už má určitú inteligenciu, pretože mnohé spotrebiče už obsahujú vstavané snímače. Príkladom môže byť robotický vysávač, ktorý sa neustále plazí okolo vašich podláh. Mnoho z vás možno využíva časový spínač zapojený do elektrickej zásuvky, ktorý zapína a vypína všetky spotrebiče až štyrikrát denne. Aj to patrí medzi príklady domácej automatizácie, ale v skutočnosti to nie je to, čo myslíme inteligentným domovom. V najpokročilejšej forme inteligentného domova je riadený prostredníctvom počítača, ktorý neustále sleduje stav domácnosti a zapína a vypína prístroje zodpovedajúcim spôsobom. Napríklad monitoruje hladiny svetla prichádzajúce cez okná domu a automaticky zdvíha a sťahuje žalúzie alebo zapína svetlá.

inteligentní domácnost

Bezpečnosť je prvoradá
Bezpečnosť je jedným z najväčších dôvodov, prečo sa veľa ľudí zaujíma o inteligentné domy. Ak ste preč v práci alebo na dovolenke pomocou internetu a webových kamier môžete sledovať váš domov (alebo vašich domácich miláčikov), zapnúť a vypnúť spotrebiče v reálnom čase alebo dokonca preprogramovať celý systém.

alarm

Okrem bezpečnosti ponúka inteligentný dom aj trojicu najdôležitejších výhod:
 
Monitorovanie– máme možnosť sledovať z akéhokoľvek vzdialeného miesta celkový stav domu. Inteligentný dom dokáže poskytovať štatistiky o stave domu ako je spotreba energie, spotreba vody, monitorovanie teploty a vlhkosti, stav vykurovacieho systému a tiež spomínané bezpečnostné upozornenia.

Kontrola– rovnako ako mnohí z vás si myslia, že diaľkové ovládanie je dôležité pre inteligentný dom, pravdepodobne ste zle. Zatiaľ čo získavate privilégium na ovládanie systému, straty systémov, ktoré majú privilégium na kontrolu, vám ponechávajú právomoc prijímať rozhodnutia, ktoré už nie sú šikovné. Nechajte ma zle, váš dom by mal dať vám spôsob, ako ju ovládať, ale to by nemalo byť potrebné. Mali by ste sa pozrieť na kontrolu vášho domu ako núdzový plán zálohovania, ak sa niečo pokazí, a nie ako každodenný zvyk.

moderní dům

Efektívnosť – Inteligentný dom by mal zabezpečiť nízku spotrebu energie. Preto by mal obsahovať riadiaci softvér energetických procesov, ktorý by nepretržite monitoroval a analyzoval dáta z vnútorných a vonkajších snímačov a neustále upravoval všetky energeticky náročné systémy. Väčšina samoregulačných systémov funguje lepšie, keď sú prepojené s inými samočinne sa prispôsobujúcimi systémami. Pozrite sa na inteligentné vozidlá, mnohí výrobcovia sa sotva pokúšajú vyrobiť vlastné vodičské auto so 100% bezpečnosťou, ale to nebude možné, kým všetky vozidlá nebudú môcť navzájom komunikovať. Hlavný centrálny softvér domu by mal byť schopný spojiť sa s inými domami a porovnať údaje s cieľom presnejšieho nastavenia a lepších rozhodnutí. 

Nezařazené

About the author