Chytré triky na prvé vrásky

Medzi vznikom vrások a fajčením je priama súvislosť, tvrdia vedci. Cigarety totiž obsahujú nikotín, ktorý vstrebávaním sa do ciev ich následne zužuje, a to isté platí aj o nedostatočnom prekrvení buniek kože. V cigaretovom dyme je obsiahnutých viac ako sto druhov chemických látok. Väčšina z ich má negatívny plynov na ľudské zdravie a najhoršie sú ich rakovinotvorné účinky, v dôsledku čoho sa pokožka ťažšie hydratuje a regeneruje.

cigareta
 
Bleskové diéty
Vrásky nám podobne ako bafkanie cigaretky spôsobí aj bleskové chudnutie. Pri týchto rapídnych stratách hmotnosti sa pokožka takej rýchlej zmene nedokáže prispôsobiť, a tak začne ovísať. A to platí aj o pokožke na tvári. Lepšou voľbou je pomalá redukcia hmotnosti s menším úbytkom, ale efektívnejšie, spolu s diétou je vhodné svoj jedálniček dopĺňať aj o železo a vitamíny skupiny E. Obe látky blahodarne vplývajú na pokožku, zlepšujú jej pružnosť a elasticitu. Vitamín E je nazývaný aj vitamínom mladosti, je bohato zastúpený v ovsených vločkách, orechoch, a tiež semienkach rastlín ako tekvica, slnečnica či sezam. Železo je zasa dôležitou zložkou pre tvorbu hemoglobínu-krvného farbiva. Je to akýsi roznášač kyslíka ku všetkým bunkám v tele vrátane tých kožných a nájsť ho môžeme v niektorých druhoch tmavej zeleniny, ale hlavne v mäse.

opalovací krém
 
Pozor na slnko!
Za vrásky hlavne okolo očí je zodpovedné nadmerné slnenie, a to nielen v lete, ale ani na jeseň a v zime by sme na ochranu pred slnkom nemali zabúdať. Slnečné lúče, ktoré prenikajú hlbšie do kože poškodzujú kolagén, ktorý je zodpovedný za zdravú a kvalitnú pokožku. No za všetko nemôžme obviňovať len slnko alebo fajčenie, niekto sa vráskam nevyhne, ani keď sa správa zodpovedne. Je to totiž aj genetická záležitosť. Dodržiavať však zdravý spôsob života, konzumovať vitamín C a betakarotén, ktoré patria ku skvelým bojovníkom s vráskami a starnutím, je však namieste. Nemôžme zabudnúť ani na škodcu, ktorý našu pokožku dokáže poriadne potrápiť, a to je nedostatok spánku a hlavne stres. Organizmus vyčerpávajú a odoberajú mu dôležité minerálne látky a vitamíny. Dostatočný a kvalitný spánok je zárukou regenerácie kože, preto ak sme vyspatí, naša pokožka vyzerá zdravo a sviežo.

Nezařazené

About the author