Aby sme kapra ulovili, musíme ho najskôr pochopiť

Ak by sme mali spomenúť rybu, ktorá sa dokáže prehľadne orientovať vo svojom prostredí a má ho detailne preskúmané, tak musíme spomenúť maskota našich rybníkov, jazier a riek, akým je kapor. Ten veľmi dobre pozná a má zmapované aj tie najmenšie zákutia. Tento fakt trápi hlavne rybárov a to z dôvodu, že tieto ryby sa dajú oklamať iba raz a svoj omyl, ako aj miesto „nehody“ si dokážu zapamätať a inštinktívne sa podobnej chybe nabudúce vyhnúť. Skrátka a jednoducho, sú poučiteľní a majú skvelú pamäť.

kapřík

Ale na druhej strane buďme reálni a uznajme, že kapor je predsa jedine a len rybou. To znamená, že nie je nejako extra inteligentný či kreatívny, skôr sa riadi akýmsi naprogramovaným chovaním. A my ľudia (rybári) sme tak s logickým a chytrým myslením predsalen o poznanie na vyššej úrovni. Z toho vyplýva, že „naprogramované“ chovanie kaprov si dokážeme zmapovať a preštudovať (pozorným sledovaním alebo literatúrou), no a následne vymyslieť rôzne pasce a metódy k ich uloveniu.

pruty

Kapry nás ale dokážu prekvapiť svojou rýchlou reakciou a adaptáciou k danej situácii a to v takej miere, že dokážu vopred predpovedať udalosti a tým pádom spôsobia z našej strany nepredvídateľný obranný manéver v podobe držania si odstupu od našej návnady alebo rýchleho úniku. Sú takou plávajúcou príučkou bez toho, aby nejakú vôbec museli prečítať. Majú už vopred stanovené reflexy a reakcie, ktoré im pomáhajú zostať ostražitými a pozornými v každej situácii a v danom momente. Automaticky vedia, kde má nájsť i tú najmenšiu špecifickú potravu podľa chuti i napriek pomerne veľkému areálu v akom sa nachádzajú, takisto sa automaticky vynájdu v situácii, kedy sa chcú ukryť. Jednoducho bez akéhokoľvek premýšľania vedia, že k úkrytu im pomôžu potopené stromy v podobe dreva, kamene zasa využívajú k svojej ochrane. Dokážu sa veľmi rýchlo a efektívne prispôsobiť veciam na základe ich tvaru a dokážu rozpoznať miesto i situáciu, v ktorej im hrozilo zranenie, čiže v našom prípade aj miesto a udalosť, kedy sa im podarilo odopnúť z háčika.

Pokiaľ Vás fascinuje správanie tejto ryby a túžite jej prejsť cez rozum, nie ste jediní. Preto nezabudnite pozrieť tie najlepšie kaprove pruty.

About the author