4 KROKY AKO NÁJSŤ TIE NAJKRAJŠIE MUŠLE DO VAŠEJ ZBIERKY

Či už ste iba neformálny hľadač mušlí na rodinnej dovolenke alebo profesionálny konchológ (odvodené od slova „ conchology“ – veda zaoberajúca sa štúdiom mušlí), existuje niekoľko tipov a techník, ktoré ak dodržíte máte šancu nájsť úžasné kúsky:

mušle
 
1)  Zistite, ktoré pláže sú známe veľkým množstvom naplavených mušlí. Vďaka týmto vedomostiam budete presne vedieť ako si naplánovať dovolenku alebo kam sa najbližšie vybrať. Sú pláže, ktoré sú špecifické len určitým druhom lastúr, záleží od lokality a miestnych podmienok. Majte však na pamäti, že niektoré krajiny obmedzujú vývoz mušlí za hranice štátu.
Najznámejšie pláže s ich bohatým výskytom sú:

pláž
 
Sanibel and Captiva Islands, Mexický záliv ( Florida)
Shell Beach (Západná Austrália)
Jeffrey‘s Bay (Južná Afrika)
Shipwreck Beach (Hawaii)
Ocracoke Island (Severná Karolína)
Barricane Beach (Veľká Británia)
Agios Dimitrios (Grécko)
Albufeira (Portugalsko)
Koh Thmei (Kambodža)
 
2)  Vyberte si vhodný čas. Rovnako ako v poľovníctve alebo pri rybolove aj pri hľadaní mušlí je dôležitý čas kedy máte veľkú šancu nájsť presne to čo hľadáte. Najlepšie je počkať na odliv alebo na nízky príliv. Úroveň prílivu a časy závisia od toho kde sa nachádzate preto je dobré si tieto informácie zistiť online.

moře
 
Na pláž sa vyberte aj po búrke. Veľké vlny počas búrky vedia vyplaviť aj také lastúry, ktoré by sa inak nachádzali vo väčších hĺbkach alebo vzdialenostiach od pobrežia.
 
3)  Dobre sa oblečte a zoberte si zo sebou pomôcky. Ak sa chystáte brodiť v hlbšej vode zoberte si plavky a obuv do vody. Na prechádzku po skalnatom brehu si nezabudnite obuť tenisky a pohodlné oblečenie. Budete potrebovať aj vedierko, sieťku, lopatku a sitko. Do vedierka si uložíte nájdené poklady, sieťku využijete pri hľadaní v hlbšej vode a sitko sa vám zíde pri preosievaní piesku.
 
Ak je jasný a slnečný deň natrite sa opaľovacím krémom a nezabudnite na klobúk.
 
4)  Vyčistite mušle. Najlepšia je na to zubná kefka a saponát. Opatrne ich vydrhnite pod teplou tečúcou vodou a nechajte uschnúť. Na zvýraznenie lesku môžete mušle potrieť veľmi jemnou vrstvičkou olivového oleja.

Nezařazené

About the author