Naučte sa ako šetriť

Stále nemáte peniaze na vysnívané bývanie či maličkosť po ktorej dlho túžite? Potom sa naučte s nami ako správne narábať s financiami tak, aby ste si krok po kroku mohli dovoliť to po čom sa dlho obzeráte.
Krokom číslo jeden je mať prehľad kde utrácate. Vytvorte si preto zoznam, spíšte si ho na papier, do diára či do telefónu a veďte si záznamy. Tak získate prehľad. Niektoré banky dokonca v svojich aplikáciách tieto záznamy vytvárajú napríklad vo forme koláčových grafov, kde vidíte rozdelenie do jednotlivých kategórii ako napríklad supermarket, bankomat, telefón a tak ďalej.
Ak už uvidíte a vytvoríte tento graf, zamyslite sa nad všetkými výdajmi. Sú tam i neopodstatnené alebo také ktoré ste si mohli odpustiť? Ak áno, snažte sa ich obmedziť na minimum,.

peníze

Uvedieme príklad. Ak chodíte ráno do práce okolo kaviarne a každé ráno si v nej doprajete kávu, mesačne vás to môže stáť pri 20 pracovných dňoch a cene 2 eurá za kávu i 40 eur. Kúpte si radšej kávu do práce a budete mať o 40 eur navyše pre vás. Ak to prepočítate na rok, hovoríme už o peknej sume, ktorá vám pomôže priblížiť sa k cieľu.
Tu je podstatné neustále myslieť nato, čo chcete dosiahnuť. Ak si chcete len dopriať peknú kabelku, mesiac bez kávy vám ju dopraje. Ak si však chcete šetriť na kúpenie auta či bytu, musíte myslieť i ďalej do budúcnosti.

pokladnička

Ďalšie opatrenie ktoré vám pomôže sú karty. Ak radi čítate knihy, založte si kartu v miestnej knižnici a nekupujte si neustále nové knižky. Ak radi cvičíte a chodíte do posilňovne, radšej si tiež založte predplatenú kartu ktorá je výhodnejšia ako jednorazové vstupy.
Obmedziť by ste mali i neuvážené nakupovanie, nakupujte len to čo naozaj potrebujete a nesledujte za každú cenu novú kolekciu. Takisto v potravinách, snažte sa neplytvať jedlom a nevyhadzovať. To dosiahnete rozumným plánovaním toho, čo budete variť.
Tak a teraz hor sa do šetrenia, dúfame že sa vám podarí s našimi trikmi lepšie ustriehnuť financie.

Nezařazené

About the author