Prečo si dopriať dovolenku bez výčitiek?

Pre tých z Vás, ktorí spadli do víru pracovného života je dovolenka skôr raritou ako samozrejmosťou. Zopárkrát do roka sa Vám podarí odísť od pracovných povinností no napriek tomu sa niektorí z Vás cítia nekomfortne, lebo sa obávajú, že sa v práci bez nich nezaobídu. Nemusíte sa obávať, každý z nás je v práci zastupiteľný. Stačí nechať kolegom tie správne inštrukcie a nemusíte sa obávať trocha vypnúť a na chvíľu uniknúť z pracovného stereotypu. Práve počas dovolenky sa môžu zrodiť tie najlepšie nápady. Keď oddychujete a nesústredíte sa na to, čo skôr urobiť, začína sa Vaša kreativita rozvíjať na plné obrátky. Dovolenka je dôležitá aj kvôli obnove fyzických a psychických síl.

knihy.jpg

Poznáte ten pocit, keď v práci robíte veci už automaticky a občas sa Vám stane, že už ani neviete čo ste vlastne urobili a čo nie? Ak sa dostanete do pracovného stereotypu a po práci sa cítite takí unavení, že už Vám nezostala energia na žiadne iné aktivity – šport, upratovanie, prechádzka, varenie, dokonca ani pozeranie filmu, vtedy je čas trocha vypnúť a aspoň na malú chvíľu utiecť z reality. Smutné je, že často využívame dovolenku na vybavovanie súkromných záležitostí alebo návštevu lekára. V oddychu nám niekedy bráni aj prehnaná príprava. Tešíte sa na ten pocit, že si konečne doprajete dokonalú dovolenku, dokonalé sviatky, dokonalú oslavu. A tu nastáva problém. Kvôli vidine dokonalosti absolvujete často veľmi dlhý a niekedy aj stresujúci proces prípravy. Sústredíte sa iba na to, aby všetko vyšlo podľa plánu. Všetci chceme dokonalý oddych, avšak často si sami spôsobíme stres práve z jeho príprav. Nechajte sa unášať vlnou pokoja a nemyslite na to, aby všetko bolo perfektné.

Ako teda plnohodnotne vypnúť a užiť si perfektnú dovolenku bez ohľadu na to, či ste pri mori, na horách alebo zostanete iba doma s rodinou?
Zabudnite na prácu– neriešte pracovné telefonáty, e-maily ani problémy. Kolegovia to zvládnu za Vás.

houpací síť.jpg

Nestresujte sa kvôli zbytočnostiam– ak ste si zabudli zobrať na dovolenku k moru plavky, na lyžovačku zimnú bundu alebo na turistiku turistické topánky, skúste sa nad tým pousmiať a improvizovať. Môžu z toho vzniknúť vtipné zážitky.
Nežeňte sa za dokonalosťou– možno ste si vysnívali, že pôjdete na tú najkrajšiu pláž v destinácii kam cestujete, zlyžujete ten najvyšší kopec o ktorom básnite už niekoľko rokov alebo turistiku zakončíte návštevou tej povestnej reštaurácie, kde tak výborne varia. Ak to nevyjde, ste sklamaní a bez nálady, prestávate si užívať dovolenku. Stačilo! Dokonalý oddych nie je iba o tom, že musíme stihnúť všetko čo si vopred stanovíme. Skúste sa uvoľniť a improvizovať. Vytvorte si iné zážitky, ako ste mali naplánované, všetky tie skvelé veci čakajú len na Vás.

Nezařazené

About the author