Ako ušetriť bez zbytočného stresu a obmedzovania


Ak patríte do skupiny ľudí, ktorí nedokážu ušetriť ani korunu navyše, vyskúšajte nasledujúci návod na šetrenie financií v domácnosti. Nepôjde to síce zo dňa na deň, no veci, ktoré sú až zázračne rýchle, väčšinou nefungujú.

1 MESIAC
Tento plán šetrenia peňazí, je niekedy označovaný aj ako trojmesačný. Asi chápete, že bude trvať tri mesiace. Teda aspoň na začiatok, pretože po tejto dobe, by ste šetrenie mali prestať vnímať ako niečo neprirodzené.

dívka.jpg

  • Prvý mesiac míňajte presne tak ako ste zvyknutí. Ak si musíte každý mesiac požičať, lebo vám výplata nestačí, urobte to takto aj teraz.
  • Zásadná zmena bude iba v tom, že si zavediete diár, papier, alebo čokoľvek iné, kde si budete značiť každý cent, ktorý miniete.
  • V zapisovaní buďte naozaj dôslední. Ak miniete dvadsať centov na cigaretové papieriky, nezabudnite si poznačiť aj to.
  • Všetky povinné položky ako splátku za úver, zálohu za elektrinu, alebo platbu za internet spočítajte a túto sumu do svojho rozpočtu v podstate nepočítajte.

2 MESIAC
Druhý mesiac bude analyzačný. Vezmite si svoje zápisky a najprv všetko spočítajte. Tak zistíte, či ste v mínuse, na nule, alebo v miernom pluse. Vo všetkých troch prípadoch je čo zlepšovať.

poznámkový blok.jpg

  • Zvýraznite si položky, za ktoré míňate najviac (benzín, jedlo, cigarety…)
  • Vyznačte si aj tie položky, bez ktorých by ste si vedeli predstaviť život ( napríklad obedy v rýchlom občerstvení každý druhý deň )
  • Zápisky by nemali slúžiť len na to, aby ste pochopili na čo a koľko peniaze míňate. Sú dobré aj preto, že uvidíte, koľko financií potrebujete priemerne na život.
  • Na základe vašich zistení, sa budete druhý mesiac snažiť vypustiť to, čo nie je potrebné. Cieľom je to, aby ste sa na konci mesiaca dostali aspoň na nulu.

3 MESIAC
Po druhom mesiaci budete o čosi múdrejší. Teraz je čas na vycibrenie vášho šetrenia. V tomto momente, by ste už mali dobre vedieť, bez čoho viete žiť, respektíve, za čo vyhadzujete peniaze naozaj zbytočne. Počas tretieho mesiaca sa snažte všetko, čo ste pochopili, začať aj naozaj „žiť“. Pokiaľ by vám tri mesiace nestačili, pokračujte pokým si všetko pekne krásne nevbijete do hlavy.

Nezařazené

About the author