Motorkárske prilby a ich postupný vývoj. Čo požadujú motorkári dnes?

Prilby na motorku sú neodmysliteľnými bezpečnostnými doplnkami motorkárov už viac, než 70 rokov. Zo začiatku ale išlo skôr len o množstvo návrhov a nákresov, možno prvých dnes už primitívne pôsobiacich modelov. Jedno je však isté, dnes prilby nepredstavujú iba bezpečnostný doplnok, ale sú takisto estetické a veľmi praktické, respektíve prepracované v každom smere. Zatiaľ, čo kedysi pôsobili trochu smiešne, dnes sú serióznym štýlovým doplnkom, ktorý zároveň myslí aj na váš komfort pri jazde.

integrální helnma

Od histórie po súčasnosť
Tento dôležitý bezpečnostný doplnok sa takisto postupne vyvíjal a pomaly zdokonaľoval po všetkých stránkach. Nielen z hľadiska dizajnu a komfortného nosenia, ale takisto v tom najdôležitejšom bode- našej ochrane hlavy pred možným pádom alebo nárazom. Pôvodná verzia prilieb pokrývala iba hornú časť hlavy, neskôr však ak aj zadnú časť hlavy a uši, potom prišli tzv. „plné prilby“, no a dnes už dobre známe integrálne prilby alebo vyklápačky, enduro prilby, atď, čiže všetky súčasne populárne a predávané modely pokrývajúce celú hlavu, no s praktickým prevedením a manipuláciou.

  • Čiže v prípade spomenutých modelov ako integrálne prilby, odklápacie, otvorené, enduro a pretekárske už vravíme o koncepte súčasnosti, ktorý je tak svojimi vlastnosťami prispôsobený na maximum dnešných požiadaviek, ktoré poukazujú na každý detail, či už vravíme o pohodlnom nosení, štýlovom prevedení, alebo zaručenom bezpečí a pokrytí všetkých dôležitých častí hlavy.

motorkář
Ideálnym príkladom moderného prevedenia, ktoré pokrýva celú tvár a vlastne celkového dizajnu súčasnosti je integralna prilba s jedným priezorom pre oči a je tak pohodlná a bezpečná aj k jazde po diaľnici, respektíve pri vyššej rýchlosti, kedy našu tvár chráni pred silným nárazom vetra. Nie nadarmo tento typ využívajú pri jazde profesionálni závodníci, ale takisto sa teší popularite bežných jazdcov, ktorí fandia športovým a o niečo rýchlejším motorkám.

About the author