Nákupy na splátky alebo požička?

V určitých situáciách nás niekedy prinúti zamyslieť  sa nad tým, či siahnuť hlbšie do peňaženky, nachvíľu si „poplakať“ a preniesť sa nad tým, alebo zvoliť nákup bez vlastných finančných zásob. Tak či onak, nákupy mimo našich finančných možností nesie so sebou isté riziko a navyše aj pravdepodobnosť, že daný tovar preplatíme. Aj tu sa však vyskytujú takzvané akcie, kedy napríklad splátková či pôžičková spoločnosť požičia úver bez navýšenia, pokiaľ dlžnú sumu zaplatíte v krátkom časovom odstupe od nákupu.

chudoba

Nákup na splátky je využívaný priamo u predajcu, kde tovar nakupujete. Výhodou je, že nemusíte nikam chodiť, pracovníci splátkovej spoločnosti sa prevažne nachádzajú priamo na pracovisku, alebo predajca vybaví splátkový úver online. Túto formu môžete využiť aj nákupom cez internet v e-shopoch. Stačí vyplniť zopár údajov, odoslať cez zašifrovaný server a o ostatné sa už postarajú poverení pracovníci. Na pozadí preveria vašu bonitu i to, či náhodou nie ste neplatičom. Všetky dôležité databázy o finančnej situácii majú k dispozícii. Niektoré spoločnosti môžu vyžadovať aj potvrdenie o príjme, avšak je to skôr výnimočné.

Následne vám poskytnú úver na presne stanovenú sumu nákupu a vy si môžete v daný deň vziať tovar späť. Úrokové sadzby nie sú však najnižšie, hlavne pokiaľ sa rozhodnete použiť nulovú akontáciu, natiahnuť čas splácania a znížiť si tým aj výšku mesačnej splátky. Preto sa rozhodne odporúča vypočítať si splátky tak, aby ste nesplácali pridlho. Obvykle pri najnižšej forme splácania preplatíte maximálne jednu desatinu percenta predajnej sumy.

eshop

Druhou voľbou je pôžička. Najčastejšie sa s touto formou stretávame v bankách. Poskytnú vám ju vo vami zvolenej výške, zaokrúhlenú na celú sumu. Môžete si teda požičať aj vyššiu sumu, než je hotová cena kupovaného tovaru. Opäť sa od vás budú požadovať finančné informácie. Tie si spoločnosť overí v databáze. Od vás však budú prevažne žiadať potvrdenie o príjme. Výnimkou sú tzv. predschválené úvery, kedy vám na poskytnutie stačí iba občiansky preukaz a do piatich minút máte peniaze na účte. V opačnom prípade je tento proces o niečo zdĺhavejší a nie vždy aj dostanete požadovanú sumu. Úroková sadzba sa tu pohybuje v nižších hladinách ako v prípade splátkových spoločností.
Pokiaľ by ste teda zvažovali kúpu tovaru na splátky alebo na úver, odporúčame zazmluvniť sa s jednou z najväčších splátkových spoločností na Slovensku, respektíve požiadať o úver jednu z našich bánk. Predsa len, úžerníctvo stále existuje a mnoho ľudí už na to doplatilo. A to predsa nechcete.

Nezařazené

About the author