Začíname už od plienok

Každý z nás môže pritom preferovať iný druh pohybu. Niektoré deti už odmalička chodia do športových krúžkov a niektoré sa potom venujú svojim aktivitám aj profesionálne. Je však tiež pravda, že tomu musia mnohé obetovať. Celé dni tvrdo trénujú a nemajú tak toľko času na kamarátov. Navyše aj v škole majú väčšinou individuálny študijný plán, pretože jazdia na súťaže. Ich tréneri sú na nich koľkokrát veľmi tvrdí a výživoví špecialisti im vytvárajú aj jedálniček priamo na mieru, aby im nič nechýbalo a zároveň si udržali správnu váhu.

mladá krasobruslařka
Nablýskaná elegancia

Aj taký krásny šport ako je krasokorčuľovanie je naozajstná rehola. Aby ste sa dostali na špičku, musíte tvrdo trénovať a posilňovať aj vlastnú sebadôveru. Lebo každá najmenšia chybička sa na ľade prejaví. Väčšina krasokorčuliarov má i baletnú priepravu, pretože je to taký tanec na ľade, kde nestačí podať len športový výkon, ale aj vaše scénické vyjadrenie piesne musí byť na úrovni. Všetko sa hodnotí.
krasobruslař při vystoupení
Trocha našej histórie
České a slovenské krasokorčuľovanie má bohatú minulosť a za sebou rad úspešných športovcov. Najstaršie úspechy siahajú až pred druhú svetovú vojnu. Športový pár Eliška a Oskar Hoppeovi vtedy v roku 1927 obsadili tretie miesto na majstrovstvách sveta vo Viedni. Postupne sme sa prepracovali v tomto športe medzi svetové veľmoci. V rokoch 1949 a 1950 sa stala majsterkou sveta Ája Vrzáňová, medzi mužmi sa blysol Karol Divín ako majster Európy v rokoch 1958 a 1959, v roku 1960 to bola strieborná medaila na olympiáde vo Squaw Valley. V športových dvojiciach vynikli Věra Suchánková a Zdeněk Doležal – majstri Európy z roku 1957.

Ale absolútne nezabudnuteľní boli súrodenci Eva a Pavol Romanovi v kategórii tanečných párov. Stali sa trojnásobnými majstrami sveta v rokoch 1962-1965. A tiež meno Hana Mašková nesmieme zabudnúť. Táto krehká kráska bola európskou šampiónkou v roku 1968 a v tom istom roku získala bronzovú medailu na olympiáde.
dámské a pánské brusle
Najúspešnejším krasokorčuliarom bol ale bezpochyby Ondrej Nepela, päťnásobný majster Európy a trojnásobný majster sveta v rokoch 1969-1973 a víťaz na olympiáde v Sappore 1972. Na jeho úspechy potom nadviazal Jozef Sabovčík, trojnásobný majster Európy 1985-1987.
A takto by sme mohli pokračovať stále ďalej, pretože sa rodia nové nádeje ako v Čechách, tak aj na Slovensku.
A my im všetkým držíme palce, aby boli rovnako úspešní ako ich predchodcovia.

Nezařazené

About the author