Výrobky zo syntetickej živice

Ako sa tam ten štvorlístok dostal? To bola prvá otázka keď dcérka uvidela môj prívesok. Krehký zelený štvorlístok v strede priehľadnej kocky. Jednoduché, malé a pritom také krásne.
Zo živice alebo ak chcete z epoxidu sa dajú vykúzliť naozaj krásne veci. Živicu každý pozná, materiál, ktorý sa bežne vyskytuje v prírode a tvorí v podstate krv stromov a iných rastlín. Tá sa však dá vyrobiť aj v laboratóriu. Lepkavá, žltkastá tekutina.jantar.jpg
Epoxid sám o sebe drží svoj ako-tak kvapalný stav. V spojení s tužidlom však za krátky čas stuhne a do niekoľkých hodín až dní je doslova tvrdý ako kameň. Táto vlastnosť sa dá využiť napríklad pri výrobe rôznych hand-made výrobkov.
Podobne aj môj prívesok bol vyrobený týmto spôsobom. Správny pomer živice a tvrdidla je uvedený na každej fľaši. Podľa toho si ju namiešame a pripravíme. Môžeme použiť číru alebo existujú rôzne pigmenty, ktoré nám ju zafarbia do požadovanej farby a odtieňa. Vytvoriť sa dajú priehľadné alebo úplne nepriehľadné emulzie. Do formičky nalejeme namiešanú živicu, vložíme (v mojom prípade) štvorlístok a zalejeme do vrchu. Následne je dobré teplovzdušnou pištoľou alebo aspoň zapaľovačom nahriať roztok, aby z neho vyprchali bublinky. Takto zabezpečíme aby bol prívesok jednoliaty, bez bubliniek a iných nedostatkov. Tento krok je niekedy potrebné opakovať aj viac krát, kým vyprachajú malé vzduchové bublinky aj z najnižších vrstiev. Po úplnom vytvrdnutí výrobku (doba závisí od veľkosti výrobku a rýchlosti tvrdnutia danej živice v spojení s tvrdidlom) prívesok vyberieme z formy.bez.jpg Prípadne nedostatky môžeme obrúsiť brúsnym papierom a potom vyleštiť. Živicu môžeme nanášať aj vo viacerých vrstvách po sebe. Dobre sa viaže na väčšinu materiálov a výrobný proces tak máte plne pod kontrolou.
Myslím, že ide o celkom jednoduchú metódu, ktorú zvládne v domácich podmienkach snáď každý. Po úspešnej výrobe prívesku môžete následne pokračovať na vyšší level. Vyrobiť napríklad nástenné hodiny. Na internete je množstvo inšpirácií. Nedokonalý drevený kruh sa dá dotvoriť epoxidom a vytvoriť tak nádhernú dekoráciu do domácnosti. Ozajstní experti dokážu sa pomoci kusu dreva a živice zhotoviť stolík do obývačky. Vytvoriť sa dá všeličo, predstavivosti a nápadom sa medze nekladú! 

Nezařazené

About the author