Šetrenie na tých správnych miestach

Šetrenie je dosť obľúbenou témou, ktorá sa skloňuje v mnohých oblastiach života. Mladí ľudia si šporia na svoj budúci život alebo na najbližšiu diskotéku, dôchodci si šporia na pohreb, ľudia v stredných rokoch šporia pre svoje deti a tak ďalej… takmer každý na svete (okrem tých vyvolených bohatých) si má prečo a načo šporiť. Dôvod sa nájde vždy.

investice

Ako teda ušetriť alebo vlastne kde treba šetriť?

Korunka po korunke (vlastne dnes už euro po eure) a budú kapce. Tak to voľakedy hovorievali naši starí rodičia. Tu sú nejaké tipy na ušetrenie:

  1. Skúste sa poobzerať po bankovej účte, za ktorý nebudete musieť platiť každý mesiac nejakú sumu. Hocijakú… Nula eur za účet v banke je vždy najlepšie. Existujú takéto banky tak sa nebojte prestúpiť aj do inej banky. Každé ušetrené euro sa ráta.
  2. Svoje nákupy si dôkladne naplánujte. Dávajte pozor na to, aby ste mali nakúpené na celý týždeň dopredu. Do obchodu choďte vždy zásadne najedený a so zoznamom v ruke. Keď ste najedený tak vás nebude lákať nakupovať jedlá, na ktoré máte chuť. Zoznam vám bude potrebný na to, aby ste nič nezabudli. Ušetrí vám to aj čas. Dajte pozor aj na dátum spotreby jednotlivých potravín, aby ste nemuseli nič vyhadzovať. Veď aj to jedlo ste museli kúpiť.
  3. Svoje peniaze, ktoré máte uložené v banke ako určitú rezervu si presuňte na sporiaci účet, kde sa vám budú aspoň trochu zhodnocovať. Netreba hneď termínovaný vklad, pretože v tom sú peniaze viazané a nemôžete ich len tak vybrať. Zo sporiaceho účtu ich môžete kedykoľvek vybrať, keď budete potrebovať.
  4. Nevyberajte si peniaze v zahraničí alebo z bankomatu cudzej banky. Banka vám strhne za výber určitý poplatok.
  5. Peniaze vkladajte do banky cez vkladomat alebo si ich pošlite z účtu na účet. Za vklad v banke si od vás väčšinou vypýtajú určitú sumu. Vo vkladomate, v ktorom som bola, bolo vkladanie zadarmo. Pre istotu si to overte.

finace
Nezáleží na tom, aby ste zarábali milióny, ale dôležité je to, aby ste si vedeli aj z mála nechať, čo najviac peniažkov. Pretože niekto aj keď zarába obrovské množstvo peňazí nevie s nimi narábať. Táto znalosť sa nazýva finančná gramotnosť a je dôležitá pre život v dnešnej spoločnosti, hoci mnoho ľudí ju neovláda.
Do šetrenia, priatelia!

Nezařazené

About the author