Dopravný podnik mesta Žilina

Dopravný podnik mesta Žilina ponúka na prepravu svoje trolejbusy a autobusy, ktoré prepravujú pasažierov v pravidelných intervaloch. Medzi denné linky patria trolejbusy, ktoré sú označené číslami 1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 16. Autobusy sú označované pod číslami 20, 21, 22, 24, 26, 27, 29, 30, 31, 67.
Denné linky pokrývajú Žilinu a okolie, a vzdialenosť je ohraničená pásmami, čo ovplyvňuje aj cenu lístku. Jednorazový základný cestovný lístok sa rozdeľuje na dva druhy pásma. Ďalej sú v ponuke aj zľavnené lístky, prestupné lístky, sms lístky, turistické lístky a doplnkový predaj u vodiča.

trolejbus

Druhou kategóriou sú predplatné lístky na viac ciest. V ponuke je obmedzený počet jázd, ale aj neobmedzený počet, ktorý sa oplatí pri dlhšom pobyte v Žiline.
Elektronický cestovný lístok je určený na 40 ciest mestskou hromadnou dopravou.
Cestovné lístky je možné kúpiť za pomoci automatov, v novinových stánkoch, ako aj v kamenných predajniach, v ktorých si je možné zakúpiť aj predplatné lístky.

História Dopravného podniku
Dopravný podnik bol založený 1.5. 1949. Za krátku chvíľu bola preprava rozšírená na sedem liniek, a mal 54 zamestnancov. Čo bolo na Slovensku neobvyklé, bola preprava loďou na Oravskej priehrade. Do ČSAD sa dopravný podnik dostal v roku 1963.

V roku 1985 sa preprava zamerala na elektrifikovanú trať, a tak sa začala využívať trolejbusová doprava. Po čase sa hromadná preprava zrušila, a obnovila sa v deväťdesiatych rokoch. Finančná podpora mesta v deväťdesiatych rokoch mala za následok mimoriadny rozvoj mestskej hromadnej dopravy. Prvá trolejbusová trať bola zavedená do prevádzky v roku 1994, na linke č.1. V roku 2004 boli pridané linky na väčší počet, a to na osem trolejbusových a jedenásť autobusových liniek.

zastávly

V súčasnosti má dopravný podnik 270 zamestnancov, s obdivuhodným počtom 138 vodičov. Počet vozidiel zaradených do prevádzky je 82, z toho je 42 trolejbusov a 40 autobusov.

Nezařazené

About the author