Chorvátsko je od roku 2023 v Eurozóne

Máme výbornú správu pre tých, ktorí radi chodievajú do Chorvátska. Tento rok si už peniaze do Chorvátska meniť nemusíte. Ešte do minulého roka platila platobná chorvatská mena kuna a menšia lipa. Takže tí, pre ktorých je Chorvátsko obľúbenou destináciou a nevedia si predstaviť bez neho letnú dovolenku museli často krát meniť peniaze nevýhodný kurzom v banke, alebo uprednostňovali platbu kartou, aby si nemuseli meniť peniaze. No nie vždy je platba kartou možná a nejaké tie drobné na “sladoled” (zmrzlina), Cedevitu (známy šumivý nápoj s vitamínmi), alebo nejaký ten “kruh”(chlieb) na raňajky predsa len musíte mať po ruke.

relax

Preto vám nezostávalo nič iné, len si vybrať z bankomatu alebo si peniaze vymeniť. Tento rok však už peniaze meniť nemusíte, pretože od 1. januára 2023 Chorvátsko vstúpilo do eurozóny a začalo používať ako platobnú menu Euro. Ak vám ostali nejaké kuny z minulého roka, môžete ich vymeniť aj na Slovensku v Národnej banke, alebo v akejkoľvek banke v Chorvátsku do konca roka. Takže ich len jednoducho poneste zo sebou, ak sa aj tento rok chystáte na dovolenku. Môže sa však stať, že zmenou meny sa zmenili aj ceny služieb alebo produktov, ktoré ste využívali alebo kupovali minulé roky.

more

Bohužiaľ vo väčšine prípadov to bude asi zmena smerom hore. Tým pádom aj cena dovolenky vás môže vyjsť o niečo viac. Ale určite si nenechajte tým pokaziť váš letný oddych, na ktorý ste sa celý rok tešili a vychutnajte si more, pláž a slnko plnými dúškami. Opaľujte sa, bavte sa a relaxujte, ale všetko s mierou, tak aby ste sa šťastlivo vrátili domov. Odporúčame sa pre každý prípad poistiť. Najmä v prípade ak sa chystáte na aktívnu dovolenku plnú rôznych zážitkov ako je napríklad potápanie, jazdenie na vodnom skútri, splavovanie riek a podobne. Ale samozrejme dobré je byť poistený vždy.

About the author