Nordic walking

Severská chôdza, alebo aj Nordic walking je športová aktivita so špeciálnymi chodeckými palicami, pri ktorej zapájate do pohybu celé svoje telo. Ide o jednoduchú a efektívnu cestu, ktorá zlepšuje vašu celkovú kondíciu a môžete ju vykonávať bez ohľadu na to, či ste viac alebo menej zdatný. Nezáleží na tom, či ste dôchodca alebo mladý človek. Pokiaľ máte chuť hýbať sa a pobyt na čerstvom vzduchu vás napĺňa energiou, tak je tento šport ako stvorený pre vás. Tento šport pôsobí pozitívne nie len na vaše telo, ale taktiež uvoľňuje psychické napätie a pomôže vám zabudnúť na starosti bežných dní. Pokiaľ si osvojíte správnu techniku, posilníte svalstvo chrbtice, rozprúdite krv v celom tele a zväčšite kapacitu vašich pľúc.  Asi najväčšou výhodou tejto aktivity je to, že nezaťaží ani vašu peňaženku. Dôležité sú iba dve veci – správna športová obuv a taktiež kvalitné palice.

hole
 
Chodecké palice
 
Mali by byť predovšetkým pevné, ale zároveň dostatočne ľahké. Výber materiálu závisí od toho, koľko ste ochotní do nich investovať. Tie lacnejšie sa vyrábajú z titánu alebo hliníka, drahšie obsahujú prímesi karbónu. V spodnej časti sa nachádza kovový hrot, ktorý zakrýva odnímateľná gumená papučka. Existujú také, ktoré majú pevnú dĺžku, no ako začiatočník by ste mali siahnuť skôr po tých nastaviteľných. Pokiaľ sa nachádzate v nerovnom teréne, tak si ich prispôsobíte podľa potreby – pri výstupe nahor by paličky mali byť kratšie, pri klesaní zase dlhšie. Hlavnou zásadou je, aby bol uhol ramena väčší ako 90 stupňov.

walking
 
Chodecké topánky
 
Obuv by mala byť hlavne pohodlná a mala by mať pevnú, no ohybnú podrážku. Výber je len na vás – môžete si vybrať buď nízke alebo vysoké topánky podľa vašich preferencií. V dnešnej dobe sa vyrábajú tisícky modelov takýchto topánok. Odporúčame sa poobzerať po takých, ktoré sú vybavené nepremokavou membránou a ochránia tak vaše nohy aj pred poveternostnými podmienkami. Existujú aj také, ktoré využívajú technológiu Support systém, ktorý stabilizuje vaše chodidlo a poskytuje oporu v členku. Takto predídete nechceným podvrtnutiam, či iným nehodám.

Nezařazené

About the author